دفتر تهران

ساندویچ پانل چیست

ساندویچ پنل آماده

ساندویچ پانل گونه‌ای از مصالح ترکیبی میباشد با یک لایه میانی که ميتواند از فوم پلی اورتان، پشم سنگ و سایر مواد دیگر ساخته شده باشد. این سازه از دو طرف با لایه های فلزی مانند آلوزینک و يا گالوانیزه احاطه مي‌شود.

ساندویچ پانل سازه ای می باشد، که از چند لایه متصل به هم تشکیل شده است و هر کدام  از لایه ها خاصیت فیزیکی و مکانیکی دارند و مختص به مکانی با کاربرد خاص است.

در تعریف دیگر می توان گفت که این سازه به دیواره یا سقف‌هایی گفته می‌شود که از ترکیبات سبک تشکیل شده‌ و از دو طرف به دو لایه ورق محدود شده‌است و در میان آن یک لایه عایق قرار دارد.

حتما بخوانید : درباره پانل با عایق پلی اورتان بدانید.

 

 

ساندویچ پانل

مشخصات فنی ورق های ساندویچ پانل

انتخاب یک نوع از ساندویچ پانل بستگی به شرایط نوع سازه یا ساختمان دارد که شامل دیوار های داخلی و خارجی و سقف می باشد و همچنین دمای محیط داخلی و اب و هوای منطقه مورد نظراست یکی دیگراز عوامل مهمی است که در انتخاب آن باید در نظر گرفته شود.

ساندویچ پانل ها منحصر به فرد هستند عملکرد حرارتی بالا، تداوم عایق،حداقل نشت هوا و از بین بردن تراکم حفره بین سازه های دیواری و سقفی را فراهم می کند،نتیجه استفاده از این سازه ساختمانی ایمن و زیبا را در اختیار ما قرار می دهد. که این فواید در محیط ها با رطوبت بالا و ساحلی برای پوشش این مناطق بسیار مفید است .ورق گالوانیزه و ورق الوزینک به صورت رولی موجود هستند که ضخامت این ورق ها میتواند:

ورق الوزینک 70سانتیمتر شروع می شود تا130سانتی متر می باشد ، ورق الومینیوم از 0.2 میلیمتر تا 2میلیمتر برای مصارف ساختمانی باشد.ضخامت پانل ها از 4 ،6،8سانتی متر برای نوع دیواری و برای نوع سردخانه ایی از 10،12.5،15،18،20سانتی متر و ساندویچ پانل سقفی عرض 1.08متر که مفید ان 1.01متراست و طول تمام این پانل ها از 1متر تا 12متر به دلخواه تقاضا کننده است.

حتما بخوانید : درباره ساندویچ با عایق پلی استایرن و تزریق فوم در دولبه بدانید.

از نظر جنس لایه بیرونی می‌توان ساندویچ‌ ها را به انواع مختلفي تقسیم بندی کرد از قبيل:

 • یک رو ورق
 • یک رو فویل
 • دورو فویل
 • دو رو نایلون
 • یک رو ورق یک رو کاغذ.

پوشش‌هاي فلزی مورد استفاده در پانل‌ های توليدي شرکت مدرن تجارت ایرانیان مقاومت به خوردگی  و  استحکام بالايي دارند. ورق آلوزینک مورد استفاده از فولاد کربنی تشكيل شده است كه روي آن يك لايه پوشش آلیاژی متشكل از 55% آلومینیوم، 43% روی و 16% سیلیکون قرار دارد. عنصر آلومینیوم مقاومت به خوردگی و عنصر رويخواص ضد سایش ورق را افزایش می دهند.

این سازه ها محصولات قابل توجهی هستند زیرا می توانند به اندازه یک ماده جامد قوی عمل کنند ، اما وزن

آن به میزان قابل توجهی کمتر است. روند “سبک تر” در صنایع حمل و نقل و هوافضا اهمیت فزاینده ای پیدا می

کند و ساندویچ پانل این نیاز را برآورده می کند.

ویژگی های ساندویچ پانل:

ساندویچ پانل جایگزین مناسبی برای مصالح سنتی یعنی آجری و سیمانی است. که می توان با اطمینان کامل  آن را در نظر گرفت، زیرا مزایای بسیاری نسبت به این مصالح دارد از جمله :

 • سبک بودن
 • تحویل و نصب بسیار راحت و  سریع
 • قیمت مناسب از لحاظ کاهش هزینه های ساخت و ساز مقرون به صرفه است
 • در مصرف انرژی ها بسیار صرفه جویی می شود.
 • مقرون به صرفه بودن ،عمر بالا
 • تحمل قابل توجه فشار بار
 • چسبندگی فوم به ورق
 • مقاومت شیمیایی
 • وزن سبک
 • عایق دربرابر صدا
 • مقاوم در برابر آتش
 • عایق در برابر رطوبت
 • عایق در برابر سرما و گرما

ساندویچ پانل جایگزین مناسبی است برای مصالح سنتی یعنی آجری و سیمانی است که می توان با اطمینان کامل آن را در نظر گرفت، زیرا مزایای بسیاری نسبت به این مصالح دارد :

از جمله سبک بودن ، تحویل و نصب بسیار راحت و سریع،قیمت مناسب ،از لحاظ کاهش هزینه های ساخت و ساز مقرون به صرفه است ،و در مصرف انرژی ها بسیار صرفه جویی می شود. 

 

ساندویچ پانل

طراحی ساندویچ پانل

ساختار مشترک ساندویچ  از دو عنصر اصلی یعنی پوسته و هسته تشکیل شده است.

پوسته های ساندویچ پانل لایه های بیرونی هستند و از انواع متنوعی ساخته شده اند.

معمولاً از چوب ، آلومینیوم و پلاستیک استفاده می شود.

اما اخیراً ، از الیاف کامپوزیت پیشرفته و رزین برای ایجاد مواد پوستی استفاده می شود.

مواد اصلی بسیاری از خواص مطلوب تابلوها را دارند و اغلب از چوب ، کف و انواع مختلف لانه زنبوری ساختاری

تشکیل شده اند.

هر هسته مزایای مختلفی دارد. به عنوان مثال ، چوب بالسا(چوب بسیار سبک) یک هسته سبک است، از مقاومت بالایی برخوردار است، اما می تواند با قرار گرفتن در معرض رطوبت پوسیده شود.

حتما بخوانید : درباره پانل با عایق پلی استایرن بدون تزریق فوم در دولبه بدانید.

فوم معمولاً به اندازه بالسا سخت نیست ، اما در برابر رطوبت مقاوم است و خاصیت عایق بندی آن دارد.

ماده لانه زنبوری قوی و سفت است، اما اغلب گران تر است و می تواند برای ساختن پیوند كیفی بین پوسته و هسته سخت باشد.

به طور کلی ، هسته به ساندویچ پانل ساختار می دهد، و پوسته از هسته محافظت می کند.

ساندویچ پانل ها با کسری از وزن از یک ساختار جامد تقلید می کنند.

با افزایش قیمت نفت ، هزینه حمل و نقل دائما در حال افزایش است.

ارتباط مستقیمی بین وزن یک سیستم حمل و نقل و میزان سوخت مصرفی وجود دارد.

این امر باعث می شود كه پانل های ساندویچی محبوبیت زیادی پیدا كنند زیرا این امر به كاهش وزن ، صرفه جویی در سوخت و جلوگیری از انتشار گازها كمك می كند.

این سازه ها آینده ساختمان سازی و حمل و نقل هستند و در سالهای آینده در صرفه جویی در مصرف انرژی

موثر خواهند بود.

انواع ساندویچ پانل :

ساندویچ پانل سقفی:

از این نوع متریال جهت پوشاندن سقف سالن های صنعتی و کارخانه ها و سالن های تولید و انبار و ساختمان های پیش ساخته و کانکس استفاده می شود که بصورت ذوزنقه ای ( به اصطلاح گامدار ) می باشد.

این خصوصیت در پانل های دیواری باعث ایجاد فرم مقاوم جهت آب بندی صحیح و کامل سقف میباشد .

ساندویچ پانل دیواری :

جهت پوشش دیوارها از ساندویچ پانل دیواری استفاده می گردد. پانل دیواری بر خلاف پانل سقفی بصورت صاف میباشد میباشد که البته یا دوروصاف ( کاملا مسطح ) و یا بصورت صاف با شیارهای ریز میباشد که هرکدم بصورت مجزی دارای ویژگی های منحصر به فرد و موارد استفاده آن متفاوت میباشد .

توضیحات تکمیلی درباره ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل سردخانه ای :

ساندویچ پانل سردخانه ای به ضخامت های فوم بالای 8 سانت اطلاق می گردد. به دلیل لزوم عدم پرت حرارت و دما در سردخانه نیاز است که این سازه با عایق ضخیم استفاده گردد.

در سردخانه عموما از نوع سقفی به دلیل شکل ظاهری یا همان حالت اورلپ استفاده نمیگردد و فقط از پانل دیواری به دلیل حالت چفت و بست یا همان فاق و زبانه مورد استفاده قرار میگیرد که این امر به حالت آب بندی و هوابندی بسیار کمک می کند .

ساندویچ پانل پلی یورتان :

ساندویچ پانل ها دارای یک هسته عایق میباشند که یکی از آنها عایق فوم پلی یورتان میباشد . پلی یورتان از ترکیب سه ماده پلی یورل ، ایزوسیانات و گاز است که عایق مناسبی برای ایجاد این سازه است . از پلی یورتان در صنایع ساختمانی و رنگ نیز استفاده میگردد .

توضیحات تکمیلی درباره پلی یورتان

ساندویچ پانل با فوم XPS :

ساندویچ پانل با فوم اکس پی اس به دلیل عدم تزریقی بودن این نوع فوم در پانل استقبال نمی شود ، اما  فوم اکس پی اس از لحاظ عایق بودن نسبت به پلی یورتان بسیار عایق و جذب آب و رطوبت این فوم 0.02 درصد میباشد . عایق xps مناسبترین عایق در احداث سردخانه و کف آن است .

حتما بخوانید : درباره پنل با عایق پشم سنگ بدون تزریق فوم در دولبه بدانید.

مشخصات ساندویچ پانل دیواری و سقفی

ساندویچ پنل دیواری سقفی : از سه لایه تشکیل شده است دو ورق فولادی و هسته ی میانی به عنوان عایق می باشد  ورق های ساندویچ پنل ، ورق الومینیوم : به ورق های نازکی گفته میشودکه قابل انعطاف ،خم کردن است و به دلیل  نرم بودن ان راحت به دور اجسام پیچیده میشود،ویژگی خاص ان ضد خوردگی می باشد.ورق گالوانیزه ورقی است

با خاصیت ضد خوردگی ، وزن سبک و اتصال قوی ومستحکم است. فولاد آهن است که در فلز روی غوطه ور شده  است ورق الوزینک ورقی است که ازالومینیوم و روی و سیلکون تشکیل شده است که دچار خوردگی وزنگ زدگی نمی شود این خواص موجب طول عمر بالای ورق ها می شود و عایق میانی این سازه از پلی یورتان ،پلی استایرن

،پشم سنگ و پشم شیشه است که خواص همه ی این فوم های عایق ضدحریق هستند.

مهمترین این فوم ها فوم پلی یورتان است که نسوز یا کندسوز بودن ان قوی تر از باقی فوم های عایق است از ورق الوزینک هم بسیار استفاده می کنند. در دو نوع خام و رنگی دربازار موجود است ورق خام گران تر از ورق رنگی کوره ای است.

مشخصات ساندویچ پانل

 

ساختار ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل آماده ، و نوع دیواری نسل جدیدی از متریال های ساختمانی بشمار می روند که در آینده ای نه چندان دور جای مصالح سنتی ساختمان ها را خواهد گرفت.

این سازه ها از لحاظ استقامت با مصالح سنتی برابری می کند و هیچ گونه ضعفی در برابر مقابله با فشار از خود نشان نمی دهد و از لحاظ عایق بودن نیز از مصالح سنتی بازدهی بهتری دارد، البته لازم به ذکر است که استفاده از ساندویچ ها در پروژه های ساختمانی باعث کاهش چشمگیر هزینه ها می گردد.

حتما بخوانید : درباره ساندویچ با عایق پشم سنگ و تزریق فوم در دولبه بیشتر بدانید.

قیمت هر متر مربع این سازه بسیار کمتر از ساختن یک متر مربع دیوار بوسیله مصالح دیگر می باشد.

با توجه به شرایطی که در بالا به توضیح آن پرداختیم استفاده از این سازه ها کاری معقولانه به نظر می رسد و برای کارفرمایان به دلیل ارزان بودن ساندویچ پانل و افزایش سرعت انجام پروژه بسیار جذاب می باشد.

این سازه ها به طور کلی دارای دو نوع هستند که به دیواری و  سقفی تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح پانل دیواری می پردازیم:

ساندویچ پنل آماده

ساندویچ پنل آماده

مشخصات فیزیکی ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری از لحاظ فیزیکی با نوع دیگر آنها که سقفی می باشد تفاوت دارد.

و از نظر گام ها و برش هایی که روی ورق های فلز ساندویچ پانل آماده می باشد متفاوت است.

پانل های دیواری عموماً دارای فراز و نشیب کمتر بر خلاف پانل سقفی روی بدنه می باشند و از سطح صاف تری برخوردارند.

ساندویچ پانل های دیواری در زمینه ساخت سوله و ساختمان استفاده ی فراوان دارد البته باید توجه نمود که جنس فوم میانی ساندویچ ها به نسبت کاربرد ساختمان می بایست متفاوت در نظر گرفته شود.

کاربردهای ساندویچ پانل دیواری

پانل دیواری علاوه بر ساختمان سازی و سوله در زمینه تولید کانکس نیز مورد استفاده قرار می گیرد، از دیگر محصولاتی که می شود.

با ساندویچ پانل دیواری تولید کرد اتاق های حمل بار می باشد که در صنعت حمل و نقل جاده ای مورد استفاده می گیرد.

انواع فوم در ساندویچ پنل دیواری

فوم تزریقی در ساندویچ پانل دیواری

فوم ها در ساندویچ پانل یکی از عناصر اصلی این محصول هستند در حدی که صنعت تولید آنها به طور کامل وابسته به فوم های تزریقی می باشد، فوم های تزریقی ساندویچ پنل انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

فوم پلی یورتان :

این عایق از فوم پلی یورتان تشکیل شده که از مواد پلی یول و ایزوسیانورات استفاده می شود.

فوم پلی استایرن :

از عایق پلی استایرن یا همان یونولیت تهیه می شود.

که نسبت به عایق پلی یورتان عایق حرارتی پایین تری دارد وسبک تر است و ازنظر قیمت مناسبتر است.

فوم ایکس پی اس :

فوم فشرده شده پلی استایرن است که از مقاومت بالاتری نسبت به پلی استایرن برخودار است.

فوم پشم سنگ :

از پشم سنگ ساخته می شود که ضد حریق بودن مهمترین خاصیت آن است.

انواع ساندویچ پانل دیواری

از این ساندویچ پانل می توانید به صورت :

 • ساندویچ پانل دیواری ساده
 • نر و مادگی
 •  دو رو فویل
 •  دورو نایلون
 •  دیواری دورو ورق
 •  دیواری یک رو ورق و….

که هرکدام ازاین انواع ساندویچ پانل با توجه به ضخامت و طول و عرض سازه و نقشه پروژه و نوع نصب آن قیمت خاص خود را دارد و باید به انتخاب نوع آن و طبق نقشه سازه بررسی شود و اجرا شود.

جهت اطلاع از قیمت ساندویچ پانل دیواری می توانید با ما در تماس باشید و از کارشناسان مجرب مدرن تجارت مشاوره دریافت نمایید.

از انواع ساندویچ پانل ها در دفاتر کارگاهی، صنایع برودتی، سرویس بهداشتی، درمانگاه صحرایی، ساخت انواع سوله، ساختمان های اداری و هتل ها، کانکس، مدارس و درمانگاه های سیار، خانه های سیار و کاروان ها، استخرهای سرپوشیده و سالن های ورزشی، نمازخانه و محیط آموزشی، سازه فلزی و … استفاده می شود.