دفتر تهران

قرنیز سنگی، قیمت و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی

قیمت سنگ قرنیز

قرنیز سنگی، قیمت و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی

در این مقاله درباره قرنیز سنگی و قیمت و کاربرد در دکوراسیون داخلی صحبت خواهیم کرد. شرکت مدرن تجارت شما را به خواندن این مقاله دعوت می نمایید.

از مهمترین کاربرد‌های قرنیز می‌توان به محافظت نازک کاری دیوار در برابر آسیب‌های ناشی از برخورد اجسام و همچنین جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت در پایین دیوار اشاره کرد. با این حال بعضی معتقد هستند که نصب قرنیز ضروری نیست! که این موضوع به طور کلی نادرست است.

یکی از مواردی که در زیبایی و جذابیت فضای داخل ساختمان نقش دارد قرنیز می باشد.

آیا تاکنون به نوارهایی که دور تا دور دیوار کشیده شده اند دقت نموده اید؟

درواقع این نوارها قرنیز نام دارند و در انواع مختلف ساخته می شوند.

این طور می توان گفت که قرنیز در واقع نواری است که دیوار را از کف ساختمان جدا کرده و با طرح ها، رنگ ها و جنس های متنوع به کفپوس زیبایی خاص می بخشد.

از جمله قرنیزهایی که مورد استفاده قرار می گیرند: قرنیز سنگی، قرنیز سرامیکی، قرنیز پی وی سی و قرنیز MDF  هستند و زیبایی خود را در طراحی داخلی به نمایش می گذارند.

در محل هایی که کف آن ها با لمینت یا پارکت پوشیده شده از قرنیز MDF و یا قرنیز پی وی سی استفاده می شود، اما برای کفپوش سنگی یا سرامیکی این طور می توان گفت که قرنیز سنگی بهترین انتخاب می باشد.

قرنیز سنگی را می توان در ساختمان های مختلف استفاده نمود.

هم اکنون در ساختمان های امروزی از قرنیزهای حرارتی یا همان رادیاتور قرنیز استفاده می شود، به این دلیل که این قرنیزها نه تنها اتصال دیوار به کفپوش را زیباتر جلوه می دهند، بلکه حرارت مورد نیاز برای ساختمان را نیز در فصول سرد سال فراهم می کنند.

انتخاب جنس قرنیز با توجه به جنس کفپوش صورت می گیرد، از این رو متناسب با نوع کفپوش می توان نسبت به نصب قرنیز دیواری اقدام نمود.

جتما بخوانید : توصیه هایی جهت خرید قرنیز

قرنیز سنگی

قرنیز سنگی چیست؟

از این نوع قرنیز در گذشته بیشتر استفاده می‌شده است.

قرنیز سنگی از لحاظ وزن به نسبت سایر قرنیز‌ها سنگین‌تر است و به طبع هزینه بیشتری را برای خریدار دارد.

به دلیل خلل و فرجی که در بافت سنگ‌ها است، معمولا ظاهری یکنواخت ندارد. از سایر معایب قرنیز سنگی می‌توان استحکام پایین، محدودیت در طرح و رنگ و همچنین طول کوتاه قرنیز سنگی را می‌توان نام برد. این قرنیز اصولا برای فضا‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بهتر است جنس سنگ کف با قرنیز یکی باشد.

دیوارهای گچی از مقاومت لازم در برابر نم و رطوبت برخوردار نیستند، از این رو به منظور جلوگیری از رسیدن رطوبت به آن ها سنگ پلاک یا قرنیز سنگی مورد استفاده قرار می گیرد.

ارتفاع سنگ قرنیز ۱۰ سانتی متر است. این سنگ نه تنها از دیوار محافظت می کند بلکه زیبایی خاصی به کفپوش ساختمان می بخشد.

قرنیز سنگی از جمله قرنیزهایی است از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است.

در گذشته سنگ قرنیز به صورت ساده و ساب خورده به کار می رفت اما در حال حاضر با استفاده از دستگاه های CNC می توان طرح های بسیار زیبایی بر روی آن ایجاد نمود و جذابیت آن را دوچندان کرد.

معایب قرنیز سنگی

هر چند قرنیزهای سنگی ساده و طرح دار بسیار زیبا هستند و در کنار کفپوش های سنگی جلوه بسیار زیبایی پیدا می کنند اما آن ها معایبی را نیز در بردارند از جمله:

  • اصولاً این قرنیزها دارای طول بلندی هستند و همواره احتمال شکستن سنگ هنگام کار با ابزار وجود دارد.
  • پرت سنگ قرنیز بالاست و به علت داشتن خلل و فرج ظاهر قرنیز یکدست و یکنواخت نخواهد بود.
  • رنگ بندی سنگ های قرنیز محدود است.
  • قرنیزهای سنگی در مقایسه با سایر قرنیزها قیمت بالاتری دارند.
  • سنگ از جمله مصالحی است که از دوام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد اما هنگامی که برای ساخت قرنیز استفاده می شود به علت ساب خوردن، استحکام آن کاسته می شود.
? حتما بخوانید : درباره قرنیز پارکت لمنیت چه می دانبد؟

انواع مدل سنگ قرنیز

سنگ هایی که در امور ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند، دارای انواع مختلف با ویژگی های منحصر بفرد هستند، از بین تمام سنگ ها، سنگ مرمریت و سنگ تراورتن رایج ترین سنگ های ساختمانی هستند.

در خصوص این سنگ اینطور می توان گفت که سنگ تراورتن به دلیل مقاومت بسیار بالا هم در نمای خارجی ساختمان و هم در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد، در صورتی که سنگ مرمیت مقاومت پایینی دارد و تنها برای مصارف داخل ساختمان کاربرد به کار می رود.

در کل برای قرنیز می توان از سنگ چینی، سنگ تراورتن، سنگ مرمریت و سنگ گرانیت استفاده کرد که انتخاب رنگ آن ها به معمار ساختمان بستگی دارد. اصولاً رنگ قرنیز کمی متفاوت از کفپوش سنگی انتخاب می شود.

اصولاً جنس قرنیز را از جنس همان سنگی انتخاب می کنند که برای کفپوش استفاده شده است.

قیمت سنگ قرنیز

با توجه به مطالب قبلی، سنگ های طبیعی و مصنوعی هر کدام دارای مزایا و قابلیت های منحصر بفرد هستند، به همین دلیل قیمت ها متفاوت است.

قیمت سنگ قرنیز ساختمانی با توجه به نوع سنگ و ضخامت آن تعیین می شود.

برای مثال قیمت سنگ قرنیز مرمریت در مقایسه با قیمت سنگ قرنیز گرانیت بالاتر می باشد.

سنگ های مصنوعی نیز در مقایسه با سنگ های طبیعی از نظر اقتصادی مقرن بصرفه تر هستند.

با پیشرفت علم سنگ های مصنوعی تا حد زیادی شبیه به سنگ های طبیعی ساخته می شوند، اما باز هم تفاوت هایشان از نزدیک مشخص است چرا که همه ی سنگ های طبیعی از یکدیگر متفاوت اند اما در مورد سنگ مصنوعی اینگونه نیست.

در کل انتخاب و خرید قرنیز علاوه بر سلیقه ی افراد به میزان بودجه ی موجود نیز بستگی دارد.

راهنمای انتخاب انواع قرنیز برای دکوراسیون

به طوری کلی قرنیز به نواری گفته می‌شود که در محل اتصال دیوار به کف نصب می‌شود.

قرنیز دارای انواع گوناگونی است که می‌توان از طرح سنگی، سرامیکی، چوبی، ام دی اف و پی وی سی یاد کرد.

یک قرنیز خوب چه ویژگی باید داشته باشد؟

با توجه به مطالب گفته شده در مورد انواع قرنیز، تصمیم خود را برای خرید یکی از قرنیز‌ها بگیرید، اما به یاد داشته باشید که ویژگی کلی یک قرنیز خوب را این گونه می‌توان نام برد:

  • مقاوم در برابر ضربه و صدمه
  • مقاوم در برابر رطوبت
  • نصب و اجرای راحت
  • حمل آسان
  • دارای تنوع در طرح و رنگ