شرکت مدرن تجارت

آیا پارکت موریانه می‌زند؟

آیا پارکت موریانه می زند؟

آیا پارکت موریانه می‌زند؟

آیا پارکت موریانه می‌زند : پارکت‌ها در فضاهای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند و انواع مختلفی دارند. یکی از عواملی که باعث تفاوت پارکت‌ ها شده است، جنس آن‌هاست. البته نحوه نصب انواع پارکت نیز بایکدیگر متفاوت است. معمولا پارکت‌ها به فضای ساختمان حس گرمی می‌بخشند و یک فضای صمیمانه ایجاد می‌کنند. در برخی موارد، برخی از پارکت‌ها در طی زمان دچار موریانه می‌شوند. در این مقاله، انواع مختلف پارکت را با یکدیگر بررسی کرده و در نهایت به سوال “آیا پارکت موریانه می‌زند؟” پاسخ می‌دهیم.

آیا پارکت موریانه می زند؟
آیا پارکت موریانه می زند؟

پارکت چیست؟

پارکت یک نوع کف‌پوش فضاهای داخلی ساختمان است. پارکت‌ها یک مجموعه قطعات را تشکیل می‌دهند و با قرار گرفتن در کنار هم، سطح داخلی را پوشش می‌دهند. در گذشته برای متصل کردن قطعات پارکت به کف زمین از چسب استفاده می‌شد اما امروزه به کمک کلیک پارکت‌ها به‌یکدیگر متصل می‌شوند و به کف زمین آسیبی وارد نمی‌کنند. پارکت‌های چوبی رایج‌ترین انواع پارکت‌ها هستند که با محیط‌زیست سازگاری داشته و می‌توانند یک فضای گرم و صمیمی ایجاد کنند.

حتما بخوانید : پارکت بهتر است یا سرامیک

پارکت
پارکت

انواع مختلف پارکت

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، پارکت‌ها انواع مختلفی دارند. پارکت‌های چوبی و لمینت‌ها رایج‌ترین انواع پارکت‌ها هستند که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند. قطعات پارکت‌های چوبی از چوب درختان ساخته می‌شود اما پارکت‌های لمینتی از چندین لایه چوب فشرده تشکیل می‌شوند. در واقع مغز پارکت‌های لمینت MDF و یا HDF است. انواع کف پوش‌های دیگری مانند PVC، کف پوش‌های پلاستیکی و… وجود دارد که در فضای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما از انواع پارکت محسوب نمی‌شوند.

به‌طور کلی می‌توان گفت از چوب درختان مختلفی برای تولید پارکت استفاده می‌شود و با توجه به جنس چوب درخت، پارکت‌ها نیز انواع مختلفی دارند. در نتیجه، رنگ پارکت، سختی و دوام آن به جنس چوب درخت استفاده شده، مربوط است.

(ادامه مطلب آیا پارکت موریانه می‌زند را می خوانید)

معرفی پارکت لمینت

یکی از رایج‌ترین انواع پارکت‌ها، پارکت لمینت است که امروزه در نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای ساخت پارکت لمینت غالبا از مقاوم‌ترین و قوی‌ترین چوب درختان استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت پارکت لمینت مدت زمان بیشتری نیاز است تا پارکت چوبی؛ زیرا برای ساخت پارکت لمینت از چندین قطعه چوب استفاده می‌شود. پراهمیت‌ترین بخش پارکت لمینت مغز آن می‌باشد که بسیار مستحکم و با دوام است؛ اما غالبا اکثر افراد تنها به ظاهر آن توجه می‌کنند.

پارکت‌های لمینت غالبا از چند لایه فشرده چوب ساخته می‌شوند و برعکس پارکت‌های چوبی، مستقیما از چوب تهیه نمی‌شوند. گرچه طرح و ظاهرشان شبیه به چوب است اما مزایای آن‌ها نسبت به پارکت‌های چوبی بیشتر است. پارکت‌های لمینت بسته به درجه سایش، ضخامت، رنگ و… انواع مختلفی دارند که انتخاب یکی از انواع آن‌ها به فضای مورد استفاده و ویژگی‌های مدنظر فرد بستگی دارد.

همانطور که گفته شد، پارکت‌های لمینت مزایای بسیاری دارند که عبارتند از:

 • پارکت‌های لمینت در برابر آب و حتی اجسام نوک تیز مقاوم هستند.
 • دوام و ماندگاری بالایی دارند.
 • قیمت آن‌ها، نسبت به کاربرد و مزیت‌هایشان، مناسب است.
 • تنوع رنگ زیادی دارند و همین مسئله باعث زیبایی آن‌ها می‌شود و می‌توانند با دکوراسیون منزل شما منطبق شوند.
 • نگهداری از آن‌ها نیز ساده‌تر است.

اما در نهایت کارایی این پارکت‌ها به جنس آن‌ها بستگی دارد و در واقع از لحاظ جنس دارای درجه‌بندی مختلفی هستند. معمولا جنس پارکت لمینت براساس فضای مورد استفاده و سلیقه مشتری انتخاب می‌شود.

(ادامه مطلب آیا پارکت موریانه می‌زند را می خوانید)

پارکت لمینت
پارکت لمینت

معرفی پارکت چوبی

به‌جرات می‌توان گفت محبوب‌ترین کف‌پوش‌هایی که برای فضای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، پارکت‌های چوبی هستند. برای پوشش دادن سطح یک ساختمان با استفاده از این پارکت‌ها، تنها باید قطعات آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار داد. از نظر اکثر مردم، پارکت‌های چوبی زیباترین و منحصر به‌فردترین کف‌پوش‌های موجود هستند که حتی با گذر زمان هم قدیمی نمی‌شوند. چوب این نوع پارکت‌ها از درخت‌های مختلفی تهیه می‌شود؛ مانند درخت افرا، گردو، زبان گنجشک، راش، بلوط و…. همچنین پارکت‌های چوبی دو نوع تمام چوب و سه لایه دارند که از لحاظ جنس و دوام با یکدیگر متفاوتند.

پارکت چوبی
پارکت چوبی

مزایای استفاده از پارکت‌های چوبی

علاوه بر زیبایی، دلیل دیگری که باعث محبوبیت پارکت‌های چوبی شده است، مزایای فوق‌العاده آن است. مزایای پارکت‌های چوبی عبارتند از:

 • همانطور که در بالا نیز اشاره شد، پارکت‌های چوبی با محیط زیست سازگاری دارند.
 • عمر پارکت‌های چوبی طولانی است و در صورت مراقبت صحیح، بسیار بادوام هستند.
 • در برابر ضربه به سادگی نمی‌شکنند.
 • در صورت هرگونه آسیب، تعمیرات پارکت‌های چوبی بسیار آسان و راحت است.
 • پارکت‌های چوبی، عایق گرما، سرما و صدا هستند.
 • این پارکت‌ها خاصیت ضدآلرژی دارند.
 • همچنین امکان نصب مجدد آن‌ها نیز وجود دارد.

توجه داشته باشید که انواع پارکت و بخصوص پارکت‌های چوبی نیاز به مراقبت دارند تا ماندگاری و دوامشان افزایش پیدا کند. در این صورت، در استفاده از پارکت‌های چوبی موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

 • چوب ضدآب نیست و به همین دلیل در صورتی‌که پارکت چوبی شما خیس شد، به سرعت آن را خشک کنید. از ریختن آب و یا ایجاد رطوبت روی پارکت‌های چوبی خوددرای کنید.
 • پارکت‌های چوبی به خط و خش حساس هستند؛ سعی کنید وسایلی که باعث ایجاد خط می‌شوند را روی پارکت نکشید.
 • برای ماندگاری بهتر و عمر طولانی‌تر پارکت‌های چوبی نیاز به تمیز کردن مداوم دارند.
 • همچنین این پارکت‌ها به نور خورشید نیز حساس هستند.

در رابطه با قیمت پارکت‌های چوبی نیز می‌توان گفت که قیمت این پارکت‌ها به جنس چوب درختی که از آن تهیه شده است، بستگی دارد. عوامل دیگری مانند میزان فضای انتخاب شده و اجرت نصب نیز روی قیمت نهایی پارکت‌های چوبی تاثیرگزار است.

(ادامه مطلب آیا پارکت موریانه می‌زند را می خوانید)

تفاوت پارکت‌های چوبی با لمینت‌ها

 1. پارکت‌های چوبی به طور مستقیم از چوب درختان ساخته می‌شوند و به همین دلیل در مقابل آب و رطوبت به سرعت واکنش نشان می‌دهند؛ در صورتی که لمینت‌ها نسبت به آن‌ها مقاوم‌ترند.
 2. پارکت‌های چوبی در برابر اجسام نوک تیز بسیار حساس‌تر از لمینت‌ها هستند و به سرعت آسیب می‌بینند، در صورتی‌که لمینت‌ها در برابر اجسام نوک تیز مقاوم‌ترند.
 3. پارکت‌های چوبی نسبت به لمینت‌ها دوام بیشتری دارند و در صورتی‌که به طور صحیح از آن‌ها نگهداری کنید، به مدت 40 تا 80 سال عمر می‌کنند؛ در صورتی‌که عمر مفید لمینت‌ها تنها 10 سال است.
 4. پارکت‌های چوبی بسیار لوکس‌تر و شیک‌تر از لمینت‌ها هستند و به همین دلیل قیمت بالاتری دارند.
 5. به دلیل اینکه پارکت‌های چوبی از چوب درختان تهیه می‌شوند، نسبت به لمینت‌ها رنگ و طرح کمتری دارند.
 6. نگهداری از پارکت‌های چوبی کمی مشکل‌تر است و نیاز به مراقبت بیشتری دارند؛ در صورتی‌که برای تمیز کردن لمینت شما می‌توانید تنها از یک دستمال مرطوب کمک بگیرید.

حتما بخوانید : درباره قرنیز پارکت لمینت بیشتر بدانید.

پارکت‌های دیواری

همانطور که از نام این پارکت‌ها پیداست، محل نصبشان روی دیوار می‌باشد و می‌توانند جنس چوبی و یا لمینت داشته باشند. شما می‌توانید پارکت دیواری منزل خود را با کف پوش فضا ست کنید و یک جلوه‌ای زیبا برای فضای منزلتان داشته باشید. پارکت‌های دیواری که با نام دیوار پوش نیز شناخته می‌شوند، غالبا دارای استحکام و مقاومت هستند و می‌توانند به‌عنوان یک محافظ در برابر انواع آسیب‌های تخریب‌کننده دیوار عمل کنند.

پارکت دیواری
پارکت دیواری

پارکت‌های دیواری نیز در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی موجود هستند و شما می‌توانید با توجه به رنگ کف‌پوش و یا دکوراسیون منزل خود یکی از انواع پارکت‌های دیواری را انتخاب کنید.

یکی از ویژگی‌ها و مزایای پارکت‌های دیواری نصب آسان آن‌هاست. نصب پارکت‌های دیواری نسبت به پارکت‌های کف ساختمان بسیار ساده‌تر است؛ زیرا در نصب پارکت‌های کف فضا باید یک سری اصول برای مقاومت پارکت در برابر ضربه دیدن و یا راه رفتن انجام شود، در صورتی‌که در نصب پارکت‌های دیواری نیازی به رعایت این اصول نیست. علاوه بر آن، نیازی به زیرسازی نیز ندارند.

(ادامه مطلب آیا پارکت موریانه می‌زند را می خوانید)

پارکت‌های پلاستیکی

شاید جالب باشد بدانید که پارکت‌ها نوع پلاستیکی ندارند و در واقع کف‌پوش‌های پلاستیکی به اشتباه با نام پارکت شناخته می‌شوند. غالبا در کف‌پوش‌های پلاستیکی مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که اکثرا مضر هستند و با آزاد شدن در زمان آتش‌سوزی برای افراد خانواده مشکلات تنفسی بسیاری به وجود می‌آورند. علاوه بر آن، کف‌پوش‌های پلاستیکی با محیط‌زیست سازگار نیستند و در صورت تعویض، قابل استفاده مجدد نخواهند بود.

اما مزایایی که این کف‌پوش‌ها دارند، ضدآب هستند و به سادگی می‌توان آن‌ها را شستشو دارد. علاوه بر آن، تنوع بالایی نیز دارند و در برابر انواع ضربه مقاوم هستند. عمر طولانی و قیمت مناسب این کف‌پوش‌ها از دیگر مزایای آن‌ها محسوب می‌شود.

کف‌پوش‌های پلاستیکی به سادگی دچار لکه می‌شوند و به‌مرور زمان ممکن است رنگ بگیرند. به همین دلیل استفاده از این کف‌پوش‌ها غالبا توصیه نمی‌شود و به جای آن، می‌توان از پارکت‌های چوبی و یا لمینت در کف فضای ساختمان استفاده کرد.

پارکت پلاستیکی
پارکت پلاستیکی

اما آیا پارکت موریانه می‌زند؟

اگر در فضای منزل خود از پارکت استفاده می‌کنید و یا قصد خرید پارکت را دارید، احتمالا برای بررسی پاسخ این سوال اقدام کرده‌اید. با توجه به اینکه پارکت‌ها کیفیت بالا و کاربردهای بسیاری دارند و همچنین باعث زیباترشدن فضا می‌شوند، امروزه استفاده از آن‌ها بسیار رواج پیدا کرده است. اما یکی از مسائل مهم در رابطه با استفاده از پارکت‌ها، ارتباط موریانه با آن‌ها است.

موریانه چیست؟

یکی از انواع حشرات موریانه است که بدنی نرم داشته و در ظاهر شبیه مورچه است؛ اما رنگ بدن موریانه‌ها معمولا زرد کم‌رنگ، شیری و یا قهوه‌ای است. موریانه‌ها سه نوع مختلف دارند:

 1. موریانه‌هایی که در زیر خاک زندگی می‌کنند.
 2. موریانه‌هایی که در چوب خشک زندگی می‌کنند.
 3. و موریانه‌هایی که در چوب‌های مرطوب زندگی می‌کنند.

در حالت کلی، می‌توان گفت موریانه‌ها تغذیه‌شان چوب است و به‌همین دلیل، وجود آن‌ها در سازه‌های چوبی یک خطر محسوب می‌شود و می‌توانند پارکت‌ها، سقف‌ها و سایر وسایل چوبی را دچار آسیب‌های جدی کنند. اما ویژگی جالبی که در رابطه با موریانه‌ها وجود دارد این است که، آن‌ها اغلب به صورت مخفیانه در محیط‌های بسته و زیرزمینی زندگی می‌کنند و از این طریق، وارد ساختمان‌های چوبی می‌شوند. در این صورت، اگر برای جلوگیری از ورود و حتی تکثیر آن‌ها اقدامی صورت نگیرد، به سادگی به ستون‌ها، دیوارها و حتی کف‌پوش‌های چوبی وارد می‌شوند و به‌مرور زمان آسیب‌های جدی وارد می‌کنند.

(ادامه مطلب آیا پارکت موریانه می‌زند را می خوانید)

آیا پارکت چوبی موریانه می‌زند؟

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، پارکت‌های چوبی از چوب طبیعی درختان تهیه می‌شوند و به‌همین دلیل، از نظر دوام در برابر محیط‌های آبی و مرطوب و حتی از نظر موریانه‌ها نیاز به توجه بیشتری دارند. در این میان، باید گفت گرچه موریانه‌ها از سلولز تغذیه می‌کنند اما در واقع نمی‌توانند از تمامی چوب‌های درختان و یا محصولات چوبی تغذیه کنند و یا باعث آسیب به آن‌ها شوند؛ این مورد بخصوص برای چوب درختانی که مواد مغذی کمتری برای موریانه‌ها دارند و یا در برابر خوردگی مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند، بسیار صدق می‌کند.

به همین دلیل، معمولا برای ساخت پارکت‌های چوبی از چوب درختانی مانند سرو، سدار، بلوط، گردو و یا گیلاس استفاده می‌شود که چوب این نوع درختان بسیار کمتر در معرض خوردگی موریانه قرار می‌گیرند. در نتیجه، می‌توان گفت پارکت‌های چوبی به ندرت در معرض هجوم موریانه‌ها قرار می‌گیرند و در استفاده از پارکت‌های چوبی برای این مورد جای نگرانی وجود ندارد.

علاوه بر آن، موریانه‌ها معمولا به لایه‌های مرکزی چوب آسیب وارد نمی‌کنند؛ زیرا این بخش مواد مغذی کمتری برا آن‌ها دارد. به‌همین دلیل است که در صورت وجود موریانه در پارکت‌ها شناسایی لانه‌شان کار دشواری نخواهد بود. اما در صورتی‌که در منطقه‌ای گرم و مرطوب زندگی می‌کنید و می‌خواهید از پارکت‌های چوبی خود در برابر آسیب موریانه‌ها مراقبت کنید، می‌توانید در مدت زمان‌های مشخص سم‌پاشی انجام دهید.

آیا پارکت لمینت موریانه می‌زند؟

پارکت لمینت نسبت به پارکت چوبی، در برابر خطراتی مانند موریانه مقاومت بالاتری دارد؛ زیرا در ساخت این پارکت‌ها از مواد بادوام و دارای مقاومت بیشتر در برابر عوامل طبیعی استفاده می‌شود. علاوه برآن، در صورتی‌که در هنگام نصب پارکت لمینت از فوم سایلنت استفاده شود، دیگر جای نگرانی برای انواع آسیب‌های طبیعی مانند موریانه وجود ندارد.  حتی در نواحی گرم و مرطوب نیز می‌توان به‌سادگی از نفوذ موریانه در پارکت لمینت جلوگیری کرد.

اما در صورتی‌که لانه موریانه‌ها نزدیک به ساختمان چوبی باشد، با استفاده از سم‌پاشی می‌توان به‌سادگی جلوی نفوذ آن‌ها را به فضای منزل و پارکت‌ها گرفت. در حال حاضر، با استفاده از فناوری‌های پیشرفته در هنگام ساخت محصولات چوبی، از مواد شیمیایی خاصی استفاده می‌شود تا علاوه بر افزایش مقاومتشان جلوی نفوذ حشرات نیز گرفته شود.

(ادامه مطلب آیا پارکت موریانه می‌زند را می خوانید)

مبارزه با موریانه‌ها

جهت جلوگیری از ورود موریانه به فضای خانه و بروز هرگونه خسارت روش‌ها و امکانت مناسبی در دسترس است.

آیا پارکت موریانه می زند
موریانه

شما می‌توانید اقدامات زیر را برای از بین بردن موریانه‌ها انجام دهید:

 1. تخریب مسیر حرکت موریانه‌ها
 2. سم‌پاشی خاک اطراف ساختمان
 3. استفاده از مواد شیمیایی و سم موریانه در ساختمان‌های چوبی
 4. ایجاد سوراخ‌های کوچک در اطراف ساختمان چوبی و پاشیدن حشره‌کش در آن سوراخ‌ها
 5. ایجاد تهویه مناسب هوا در فضای مورد نظر
 6. مسدود کردن فضاها و سوراخ‌های احتمالی نفوذ موریانه
 7. خشک نگه‌داشتن فضا و بخصوص خشک کردن سطح پارکت‌های چوبی

(پایان مقاله آیا پارکت موریانه می‌زند)

مشاوره لازم دارید؟ به ما پیام بدید